Naturformidling gennem friluftsliv

Naturformidling gennem friluftsliv

Fokus på specialet er, hvordan natur og bæredygtighed kan formidles gennem friluftsliv.

Her lærer du om:

  • Hvordan natur kan formidles gennem friluftsliv, så det virker meningsfyldt for deltagerne
  • Træer og buske, vind og vejr, hav, kyst, sø, å, fjord og det åbne land, der har betydning for afviklingen af friluftsaktiviteter
  • Bæredygtighed i relation til friluftslivet generelt og hvordan det kan få værdi at arbejde med i en friluftsvejleders praksis

Der indgår en tre-dages tur i dansk natur i specialet. Her får du mulighed for at afprøve teorierne i praksis.

 

For at få størst muligt udbytte af undervisningen, anbefales det, at du har deltaget i modulet Friluftsliv, pædagogik og lejrliv eller har tilsvarende forudsætninger, når du søger ind.

 

 

Eksamen er mundtlig og udendørs. Op til din eksamen skal du aflevere en et-sides disposition. Til selve prøven skal du vise din viden, færdigheder og kompetencer i at afvikle naturformidling gennem friluftsliv.

 

 

Bo Teglhus og Mathilde Vædele Haugaard Jensen
Mød dine undervisere

 

 

Datoer 2025
Holdstart 1. april og undervisning tirsdage frem til 3. juni
25. april – 29. april: Tur

Tilmeldingsfrist: 1. marts

Pris
9.900 kr.

 

Sådan ansøger du

Ansøg om optagelse på Frilufsvejlederuddannelsen ved at åbne og udfylde nedenstående blanket og vælg modul.

For at søge ind på Friluftsvejlederuddannelsen, skal du opfylde både uddannelsesmæssige, erhvervsmæssige og fysiske krav:
  • Relevant uddannelse mindst på niveau med en relevant erhvervsuddannelse, en relevant grunduddannelse for voksne (GFU) eller en gymnasial uddannelse
  • Mindst 2 års relevant erhvervserfaring efter eller sideløbende med din adgangsgivende uddannelse.

 

 

  1. Studie- og undervisningserfaring
  2. Erfaring med friluftsliv
  3. Grundlæggende god fysisk kondition og svømmefærdigheder (forstået som min. at kunne gå 10 km med rygsæk og svømme 400 m i havet)

Hvis du ikke opfylder adgangskravene, kan du søge om realkompetencevurdering. Kontakt studielederen for en snak om mulighederne.